Protočni bojler je uredjaj bele tehnike koji pruža neograničenu količinu tople vode. Cena za protočni bojler i montaža protočnog bojlera su dve stavke koje zanimaju ljude pre nego što se odluče na njihovu ugradnju. U ovom tekstu bavićemo se prednostima i manama protočnog bojlera kako bi razrešili sve dileme koje imate u vezi uredjaja.
Protočni bojler za kupatilo – Cena
Vaillant VED E PRO 218 od 31.450 dinara
Vaillant VED H 3/2N od 16.200 dinara
BOSCH TR 1100 od 30. 900 dinara
BOSCH TR 5000 od 34.900 dinara
Protočni bojler za kupatilo od 18 kilovata je najčešći izbor prilikom kupovine uredjaja. Ali ako ste osoba koja voli dugo da se tušira ili kupa savetujemo da ugradite bojler od 24 kilovata. Bojler ove jačine nikada vas neće ostaviti bez dovoljno tople vode.
Mali protočni bojler za kuhinju – Cene
ARISTON BLU EVO R od 9.550 dinara
BOSCH Tronic 2000T od 10.600 dinara
Mali protočni bojler za kuhinju se brinoks crevima direktno povezuje na slavinu. Kako su bojleri malih dimenzija lako se uklapaju u sve kuhinje, svojim svedenim dizajnom mogu ulepšati izgled kuhinjskog prostora. U zavisnosti od proizvodjača u bojleru se nalazi grejač jačine od 3,5 do 6 kilovata.
Princip rada protočnog bojlera
Električni ili gasni protočni bojleri vrše zagrevanje vode pomoću spiralnih grejača. Kada na slavini ili tuš bateriji pustite toplu vodu, iz vodovodne mreže hladna voda ulazi u telo bojlera i aktivira senzor pritiska. Kako grejač proizvodi veliku toplotu dok voda prelazi preko njega vrši se brzo zgrevanje vode. Sve dok se tuširate, kupate, umivate perete kosu ili sudove imate neograničenu količinu tople sanitarne vode. Ako se dogodi da temperatura vode u protočnom bojleru bude veća od dozvoljene uredjaj ima prekidač koji gasi dotok električne energije. Protočni bojleri za kuhinju zagrevaju vodu za 30. stepeni više od temperature vode dok bojleri za kupatilo vrše zagrevanje vode do 60. stepeni. Pojedini modeli protočnih bojlera imaju mogućnost posešavanja zagrevanja vode na 36. i 60. Stepeni kao i fino podešavanje od 0,5 stepeni.
Protočni bojler – Prednosti
Ušeteda električne energije za 30%. Za razliku od akumulacionog bojlera koji troši struju sve vreme kako bi održavao toplotu vode u kazanu, protočni bojler ima potrošnju električne energije samo kada se koristi topla voda. Protočni bojler je koncipiran tako da energetska efiksnost bude maksimalna.
Servis protočnog bojlera. Kvar na protočnom bojleru je prava retkost. Kako nema kazan u kom se nalazi voda ne postoji mogućnost nakupljanja kamenca na grejaču. Radni vek protočnog bojlera je oko 18. godina.
Brzo zagrevanje vode. Koliko puta Vam se dogodilo da se tuširate a da u bojleru nema dovoljno tople vode? Možda je neko od ukućana zaboravio da uključi bojler ili je potrošio svu zagrejanu vodu? Čekanje da se zagreje voda u kaznu bojlera ili da se istuširate hladnom vodom je jedino rešenje problema. Ukoliko imate protočni bojler ovakva situacija Vam se ne može dogoditi. Osim što bojler štedi električnu energiju veoma brzo zagreva vodu pa samim tim štedi i vreme.
Male dimenzije protočnog bojlera je još jedna prednost u odnosu na akumulacioni naročito ako je kupatilo male kvadrature.
Protični bojler – Nedostaci
Električne instalacije za protočni bojler moraju da ispunjavaju odredjene parameter kako bi on nesmetano proizvodio toplu vodu. Kuhinjski protočni bojleri mogu biti snage od 3,5, 4,5 i 6 KW. Od toga koje je jačine bojler kako bi se priključio na monofaznu utičnicu osigurač treba da bude od 20. 25 ili 35 ampera. Za kupatilski protočni bojler snage 18 kilovata i više mora se postaviti trofazni priključak. Na svakoj fazi je potreban osigurač od 32. ampera. Ukoliko se neispunjavaju ovi uslovi neće biti konstantan napon struje što je prvi uslov da rad protočnog bojlera bude efikasan.
Da bi protočni bojler sa plastičnim cevima zagrejao vodu pritisak vode na slavini mora biti 0,5 bara. Bojler hidrauličnog tipa koji ima bakarne cevi zahteva pritisak vode na slavini od minimum 0,8 bari kako bi se vršilo grejanje vode. Ako je pritisak vode u vodovodnoj mreži slab protočni bojleri ne mogu da funkcionišu.
Neisplativost popravke protočnog bojera je u situaciji kada grejač prestane sa radom. Za razliku od akumulacionog bojlera gde se može uraditi zamena termostata, grejača, kazana kod protočnog se može samo zamenti sklopka, ventil ili elektronika.
Šta još treba znati prilikom odabira protočnog bojlera?
Kada kupujete protočni bojler morate imati u vidu za koju svrhu se koristi uredjaj. Ako želite da sa jednog bojlera imate tople vode za tuširanje u kupatilu i u isto vreme u kuhinji za pranje sudova ili pripremu hrane odaberite bojler snage 24. Kw. Moramo nagalsiti da protočni bojler jačine 18. Kw neće uspeti da zadovolji dovoljnu količine tople istovremeno u oba prostora. Naš stručan i profesionalan majstor za bojler savetuje da je bolje imati manji protočni bojler za kuhinji i veći u kupatilu.
Kada treba kupiti protočni bojler?
Već smo naveli šta je potrebno kako bi protični bojler funkcionisao bez problema. Ako ne provodite veći deo dana u kući ili ste student i nemate potrebu za konstantnom toplom vodom pametan izbor za vas su protočni bojleri. Ovaj tip bojlera je takodje pogodan za porodice sa manje članova. Protočni bojleri su parvo rešenje za letnje kuhinje, vikendice, garaže, radionice, domove zdravlja, kafiće, restorane, tržne centre i u svim objektima gde je potreba za toplom vodom na više mesta.
Koliko ne pridajemo značaj bojleru shvatimo kada nastane kvar na bojleru i ostanemo bez tople vode. Redovan servis bojlera produžiće radni vek uredjaja a njegovo korišćenje će biti bezbedno po korisnike.